GO

Tipy pro léčbu

Tipy pro léčbu při nedostatku růstovného hormonu

Léčba růstovým hormonem poskytuje vašemu dítěti možnost normálně růst. Zde uvádíme několik tipů pro optimalizaci přínosů, které vaše dítě získá z léčby růstovým hormonem.

Nastavit jako běžnou aktivitu

Nastavit podávání růstového hormonu jako běžnou aktivitu každý den ve stejnou dobu. Doba před spaním je obvykle nejlepší, protože přirozené uvolňování růstového hormonu v těle probíhá během spánku. Je snadné si zapamatovat, že je třeba podávat léčbu před spaním.

Podpořit své dítě v účasti na léčbě

Pomozte svému dítěti naučit se o léčbě růstovým hormonem a postupně přebrat zodpovědnost za aplikaci svých injekcí. Začněte tím, že jej necháte přidržet si aplikátor nebo stlačit tlačítko nebo dokonce provést celou aplikaci injekce pod dozorem.

Nevynechávejte dávky

Ujistěte se, že vaše dítě užívá léčbu každý den. Pokud vaše dítě vynechá injekci, nemusí mít léčba optimální účinek. Pokud k tomu dojde, informujte svého lékaře nebo zdravotní sestru a požádejte je o radu.

Měřte doma přesně tělesnou výšku svého dítěte

Můžete sledovat, jak dítě roste doma tak, že budete měřit jeho tělesnou výšku každých pár měsíců. Měření můžete provádět přesněji, pokud požádáte své dítě, aby:

  • se vyzulo z bot a tlustého oblečení
  • stálo na pevném, rovném podkladu (ne na koberci) se zády a patami proti rovné zdi
  • se dívalo rovně před sebe s upaženými horními končetinami

Vezměte knihu nebo pravítko a umístěte jej tak, že spočine na hlavě dítěte a dotýká se zdi přímo za dítětem v pravém úhlu (90°). Zajistěte, aby se kniha nebo pravítko dotýkaly zdi a pak změřte vzdálenost od značky k podlaze u zdi. Léčba růstovým hormonem je postupný proces a neměli byste očekávat, že vaše dítě rychle vyroste od posledního měření. Pokuste se být optimističtí ohledně výsledků a to vašemu dítěti pomůže v pozitivním vnímání léčby růstovým hormonem.

Pečujte o svůj růstový hormon

Je důležité, abyste zajistili, že růstový hormon vašeho dítěte bude vždy uchováván v nejlepších možných podmínkách. Nejlepší je uchovávat růstový hormon v chladničce. Chladné podmínky chrání růstový hormon před poškozením a zajistí, že bude stále účinný až 28 dnů po naředění z toho 7 po sobě jdoucích dnů může být při teplotě do 25°C.

Naučte někoho dalšího, jak aplikovat růstový hormon

Může se stát, že nebudete dostupní pro podání léku svému dítěti. Naučte jiného člena rodiny nebo dospělou osobu, jak používat aplikátor pro podání růstového hormonu. Tak budete mít zástupce, který vám může pomoci, když nebudete k dispozici.