GO

Jak se léčí nedostatek růstového hormonu u dětí?

Nedostatek růstového hormonu u dětí lze léčit. Vaše dítě může dosáhnout normálního vzrůstu, pokud je včas stanovena diagnóza a je zahájena vhodná léčba. Váš dětský lékař vám vysvětlí, co může vaše dítě od léčby očekávat. Jakmile se léčba zahájí, váš lékař vás pravděpodobně požádá, abyste se dostavil/a se svým dítětem na pravidelné prohlídky (každé 3 až 4 měsíce). To umožní vašemu dětskému lékaři kontrolovat správný růst dítěte při léčbě růstovým hormonem.

Molekuly lidského růstového hormonu

Co je to léčba růstovým hormonem?

K dispozici je mnoho přípravků obsahujících růstový hormon, včetně přípravku, který vyrábí společnost Merck. Rekombinantní růstový hormon je kopie přirozeně se vyskytujícího lidského růstového hormonu. Organismus vašeho dítěte rozpozná tento hormon stejně jako svůj vlastní růstový hormon. S růstovým hormonem bude mít tělo vašeho dítěte dostatek růstového hormonu pro růst stejně jako ostatní děti.

Získání maximálního prospěchu z léčby růstovým hormonem

Můžete pomoci svému dítěti získat maximální přínos z léčby růstovým hormonem. Zde jsou nejdůležitější informace pro zapamatování:

  • Včasná diagnóza – pokud si všimnete, že je vaše dítě menší než jeho kamarádi nebo jste si všimli, že po určitou dobu nemění velikost svého oblečení, kontaktujte svého lékaře, který může vyhodnotit růst vašeho dítěte. Lékař vás pravděpodobně odešle k dětskému endokrinologovi na lékařské vyšetření, a pokud bude diagnostikován deficit růstového hormonu, může být zahájena léčba růstovým hormonem.
  • Včasná léčba – vaše dítě bude mít nejlepší šanci na normální růst, pokud bude léčba růstovým hormonem zahájena co nejdříve.
  • Trvalá léčba – vaše dítě by mělo užívat léčbu růstovým hormonem pravidelně podle předpisu. Vaše dítě nemusí dosáhnout svého plného růstového potenciálu, pokud bude vynechávat dávky, nebo pokud bude léčba ukončena příliš brzy.

Jak připravit léčbu růstovým hormonem pro své dítě

Růstový hormon nemůže být užíván jako lék, který se polyká, protože je to citlivá bílkovina, která může být zničena v žaludku. Nejúčinnějším způsobem, jako podat růstový hormon, je podkožní injekce. Podkožní injekce znamená podání růstového hormonu pod kůži dítěte. Tímto způsobem může růstový hormon bezpečně vstoupit do krevního oběhu a dostat se tak do všech důležitých částí těla dítěte.

Kdy podávat růstový hormon svému dítěti

Vaše dítě by mělo dostávat svou léčbu růstovým hormonem pravidelně, podle předpisu lékaře. Je doporučeno, aby byl růstový hormon podáván v injekci večer, těsně přes spaním, protože k maximálnímu uvolňování růstového hormonu dochází přirozeně během spánku. Klikněte zde pro získání více informací o roli růstového hormonu v lidském těle.

Podávání růstového hormonu svému dítěti

Nejprve můžete vyhledat pomoc u zdravotní sestry nebo lékaře svého dítěte, kteří vám ukáží, co máte dělat. Brzy však zjistíte, že aplikace injekcí je snadná. Po čase můžete dítěti pomáhat s aplikací injekcí tím, že mu přidržíte aplikátor a stlačíte tlačítko. Postupné zapojování dítěte tímto způsobem vám oběma pomůže získat důvěru, že dítě bude schopno pokračovat v léčbě samostatně.

Aplikátory

K dispozici je několik aplikátorů, které jsou navržené speciálně pro aplikaci růstového hormonu. Merck nabízí řadu různých aplikátorů, které mají různé vlastnosti a které jsou upravené pro různé potřeby pohodlné aplikace pro různé typy dětí. Váš dětský lékař vám může pomoci zvolit si, který typ aplikátoru je pro vaše dítě nejlepší.

Zde je stručný popis typů aplikátorů, které jsou k dispozici.


Elektronický aplikátor Merck Serono
 

Elektrický aplikátor

Easypod™

Nový elektronický aplikátor je navržený pro usnadnění denní léčby růstovým hormonem. easypod™ je nejnovější aplikátor z řady aplikátorů růstového hormonu (GH) společnosti Merck. Byl navržen s cílem co nejvíce usnadnit denní aplikace růstového hormonu

Více informací


Bezjehlový aplikátor
 

Bezjehlový aplikátor

cool.click™

Bezjehlové aplikátory nepoužívají jehlu. Růstový hormon je podáván vysokou rychlostí přes kůži jako jemná mlha. Merck nabízí bezjehlový aplikátor označený jako cool.click™ pro aplikaci růstového hormonu.

Více informací


Injekční pera


Injekční pera vyžadují manuální zavedení jehly pod kůži. Poté se růstový hormon aplikuje v injekci stisknutím spouštěcího tlačítka na injekčním peru.


Injekční stříkačky a jehly


Injekční stříkačky a jehly mohou být používány pro aplikaci růstového hormonu, ale jsou obecně méně vhodné a je s nimi obtížnější manipulace než se specificky navrženými aplikátory. Protože má mnoho aplikátorů také speciální nastavení pro dávkování, jsou běžné injekční stříkačky často méně přesné.

Nežádoucí účinky

Měli byste informovat svého lékaře, pokud si všimnete následujících účinků:

  • Nepříjemné zarudnutí a svědění v místě aplikace injekce
  • Nevysvětlitelné kulhání a bolest kyčle nebo kolena
  • Otok (edém), bolest svalů, kloubů a poruchy kloubů
  • Pocit trvalého píchání, pálení, bolest a/nebo necitlivost v ruce
  • Silné a opakující se bolesti hlavy související s nevolností, zvracením nebo mírnými obtížemi

Ve vzácných případech se mohou u pacienta vyvinout protilátky proti růstovému hormonu. Tyto protilátky obvykle nesouvisí s žádnými vedlejšími účinky a obvykle neovlivňují růst.

Při léčbě růstovým hormonem může mít vaše dítě vysoké hladiny cukru v krvi.

Léčba růstovým hormonem může snižovat hladiny hormonů štítné žlázy.

To může být vyšetřeno vaším lékařem, který může předepsat vhodnou léčbu, je-li potřeba.

Dodatečná podpora

Váš dětský lékař a zdravotní sestra vám a vašemu dítěti poradí, jak provádět ředění a injekci růstového hormonu. S růstovým hormonem také dostanete informační balíček pro pacienta s předpisem růstového hormonu pro své dítě, který bude obsahovat důležité informace pro vaši potřebu. Váš dětský lékař vám také může nabídnout radu ohledně toho, jak pomoci vašemu dítěti s léčbou. Pokud budete mít jakékoli obavy, poraďte se se svým dětským lékařem.